Od lat mieszkańcy naszego miasta i powiatu czekają z utęsknieniem na dokończenie wszystkich zaplanowanych inwestycji hydrotechnicznych, które mimo wysokich stanów wód w Odrze, zapewnią nam względne bezpieczeństwo.
Po pierwsze taką inwestycją był zbiornik retencyjny Racibórz Dolny, który na szczęście został już oddany do użytku i w razie zagrożenia znacząco spłaszczy ewentualną falę powodziową.
Niemniej istotna jest budowa wałów na terenie Kędzierzyna-Koźla i sąsiednich gmin. Również w tym przypadku w minionej kadencji uczyniono bardzo wiele i z pewnością dziś możemy spać znacznie spokojniej niż jeszcze kilka lat temu.
Więcej na ten temat w poniższym tekście.
https://www.lokalna24.pl/artykul/18597,co-zrobiono-dla-zabezpieczenia-miasta-przed-powodzia
W tym momencie pozostaje już tylko postawienie przysłowiowej kropki nad i, co wiąże się z pozyskaniem określonych funduszy. Zresztą brak pieniędzy na strategiczne inwestycje, które gwarantują nam bezpieczeństwo, nie jest nowym zjawiskiem. Być może niektórzy uważają, iż lepiej leczyć niż zapobiegać. Jednak taki sposób myślenia, wywołuje gęsią skórkę na ciele ludzi zamieszkujących tereny dość regularnie zalewane na przestrzeni wieków.
Więcej na ten temat w poniższym tekście.
https://www.lokalna24.pl/artykul/5909,odrzanskie-koszmary-naszych-przodkow
Powodzie z 1985, 1997 i 2010 roku mocno utkwiły w naszej pamięci. Mieszkańcy takich osiedli jak: Koźle Zachód, Stare Miasto, Kłodnica, Koźle Rogi, Południe i Koźle Port, nie mogą spać spokojnie, gdy poziom wody w Odrze osiąga stany ostrzegawcze, a następnie alarmowe. Strach zagląda w oczy nie tylko tym wszystkim, którzy mają swoje domy, bądź mieszkają w budynkach wielorodzinnych na parterze, ale także tym, którzy posiadają garaże, piwnice, ogródki działkowe, gospodarstwa rolne, mniejsze lub większe zakłady produkcyjne, lokale usługowe, gastronomiczne, handlowe itp. Włodarze miasta i powiatu drżą o mienie zarządzane przez te szczeble samorządu, jak choćby placówki oświatowe, ośrodki kultury, sportu i rekreacji, placówki służby zdrowia, całą infrastrukturę drogową, sieci wodociągowo-kanalizacyjne, ciepłownicze. Nie zapomnijmy też o problemach innych służb odpowiadających za szeroko pojętą komunikację, dostawy energii elektrycznej, gazu itp. Samo tylko wywiezienie odpadów pochodzących z zalanych mieszkań, piwnic, magazynów i garaży, które po powodzi zalegają całymi tonami na ulicach, chodnikach i skwerach, to wydatek rzędu kilku milionów złotych. Usunięcie skutków katastrofalnej powodzi i przywrócenie miasta do normalnego życia, wymaga długiego czasu i ogromnych nakładów finansowych, które w skali tylko naszego miasta wynoszą dziesiątki milionów złotych.
Cieszę się, że w ostatnich latach podejście do tych spraw na szczeblu centralnym, a zwłaszcza lokalnym uległo diametralnej zmianie. Dzięki temu jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek, aby zapewnić sobie i przyszłym pokoleniom spokój w zakresie ochrony przeciwpowodziowej naszego miasta, powiatu i regionu.